بسم الله الرحمن الرحيم

عید قربان و ایثار و جشن فِداء و پایداری  

عيد قربان، عيد فداء و پايدارى و عيد تضحيه و ايثارگرى را به همهٴ موحدين مُسلِم و به همهٴ پيروان خط توحيدى ابراهيم و محمد مصطفی و به تمام جوامع اسلامى در سراسر جهان، تبريک و تهنيت عرض می کنیم. عيد قربان (عيد الاضحى) که محتواى آن از نامش پيدا و در نامش هم منعکس شده است، روز قدردانى و گراميداشت فداکاريها و بخشش ها و روز قدردانى از فداکاريها و بخششهاى ابراهيم و اسماعيل است، همچنانکه عيد قربان روز گراميداشت و قدردانى از همهٴ فداکاريها اعم از جانى و مالى و عملکرد ايثارگرانه و خدايى و انسانى است.

عيد قربان، در عين حال که روزى برای گراميداشت و قدردانی از عملکرد فداکارانه و یاد انسانهاى فداکار است، خودش هم به روز فداکارى و ايثارگرى تبديل شٰده است. گرچه متاٴسفانه اين فداء و ايثارگرى بیشتر در جنبهٴ مالى و مادى منحصر شده و جنبه های ديگر آن از جمله جهاد با جان در راه خدا وخلق، تحمل سختي ها در راه وفادارى به عهد و پيمان، پايبندى به اصول وارزشهاى توحيدى در سخت ترين وضعيت ها و شرایط و..... تا حد زیادی فراموشى شده است، و اين هم ناشى از عدم حاکميت محتواى ارزشهاى توحيدى بر جوامع اسلامى است.

عيد قربان، يکى از دو عيد بزرگ همهٴ مسلمين است، و اعیاد رمضان و قربان، به اجماع مسلمين و در طول تاريخ اسلام، از اعياد اصلی همهٴ مسلمين هستند، و اعيادى ناشى از فداکارى و براى فداکاری محسوب میشوند، و همهٴ مسلمين موظف و مکلف به شرکت در اين اعياد توحيدى و ارزشمند و فراگير و وحدت آفرين هستند.

در اسلام و در ميان مسلمين، اعياد و جشنهاى زيادى وجود دارند، اما عظمت و بزرگى قربان و رمضان در ميان همهٴ اين اعياد از بر جستگى خاصی برخوردار است، و شرکت در آنها و بزرگداشت آنها و اعمال محتوایشان از واجبات همهٴ مسلمين است، و اين دو عيد بزرگ، ماٴخوذ از آيات قرآن و منصوص به احاديث رسول هستند و از پشتوانهٴ اجماع اسلامی برخور دارند، و اين دو عيد اسلامى و توحيدى، تاج اعياد مسلمين به حساب مى آيند.

بارزترين مشخصۀ اعياد اصلى مسلمين (رمضان و قربان) عقيدتى - ارزشى و شمولی بودن آنهاست، و براين اساس، لايق ومستحق آرمانى بودن و ابدى شدن و بين المللی گرديدن هستند، زيرامعنا و محتوايشان وابسته به زمان و مکان و يا نژاد و جامعه ای و يا يک محيط جغرافيايى خاصی نمى باشد، برخلاف بسيارى از اعياد محلى، قومى، و فرقه اى، که با بيرون رفتن از محيط خود محتوای خود را از دست ميدهند و بعضاً تفرق آفرين و حتی ضد ارزشى ميشوند، زيرا اينگونه اعياد به دليل اينکه داراى پايه هاى انسانى و توحيدى و ارزشى نيستند، بجاى اينکه عامل وحدت و تکامل و آزادسازى باشند، بيشتر مايهٴ تفرقه، وسيلهٴ رواج خرافات و افسانه پرستى، و مسبب شيوع نژاد پرستى و افسانه هاى قومى هستند.

عيد قربان، بلا شک يکی از زيباترين و مطلوبترين وارزشى ترين اعیاد شناخته شده در تاريخ و جهان بشريت است، و الحق جشن همهٴ موحدين و جشن همهٴ آزاديخواهان و جشن همهٴ انسانهاى ارزشى و حقجو و اهل فدا و پایداری است. و بنيانگذار عيد قربان نیز همان بنيانگذار توحيد یعنی ابراهيم خليل الله و فرزند پايدار و صبور و فداکار ایشان اسماعيل است، و همانطور که بر همگان آشکار است ابراهيم از پيامبران الله رب العالمین و از رسولان اولوالعزم و ملقب به خليل الله است.

ابراهيم خلیل الله، همان بت شکن تاریخیِ رسالت و یکی از رسولانِ أُولُوالْعَزْم و مثال و اُسوۀ توحيد و يکتاپرستى است، و همۀ موحدين و مسلمین در سراسر تاريخ و به امر قرآن راهرو پدر معنوى و تاریخی خویش يعنى ابراهيم خلیل و تابع روش او يعنى عمل فداکارانه هستند، و اين نص قرآنی در رابطه با ابراهيم و ملت و روش او بسيار گوياست، آنگاه که می فرماید: وَجَاهِدُوا فِي اللَّهِ حَقَّ جِهَادِهِ هُوَ اجْتَبَاكُمْ وَمَا جَعَلَ عَلَيْكُمْ فِي الدِّينِ مِنْ حَرَجٍ مِّلَّةَ أَبِيكُمْ إِبْرَاهِيمَ هُوَ سَمَّاكُمُ الْمُسْلِمينَ مِن قَبْلُ وَفِي هَذَا لِيَكُونَ الرَّسُولُ شَهِيداً عَلَيْكُمْ وَتَكُونُوا شُهَدَاء عَلَى النَّاسِ فَأَقِيمُوا الصَّلَاةَ وَآتُوا الزَّكَاةَ وَاعْتَصِمُوا بِاللَّهِ هُوَ مَوْلَاكُمْ فَنِعْمَ الْمَوْلَى وَنِعْمَ النَّصِيرُ (حج آيهٴ ۷۸): در راه الله جهاد و تلاش نمایید، که جهاد و تلاش در راه الله بر حق و صحيح است. الله شما را برگزيده و در دين و راه شما (اسلام) تنگى و بيچارگى قرار نداده است، و دين و راه شما دين و خط پدرتان ابراهيم است، و الله نام شما را مسلمين قرارداده است، هم در گذشته و در کتب پيشين، و هم در قرآن، تا رسول الله محمد مصطفى الگو و نمونهٴ شما باشد، و شما نیز الگو و نمونهٴ مردم باشيد. پس نماز بپاداريد و زکات اموالتان را بپردازيد و به دين الله چنگ بزنيد، چرا که الله مولى و سرپرست شماست، و ایشان  چه مولى و سرپرست خوبى و چه مددکار و نصرت دهندهٴ خوبى است.

و در این مناسبتِ بزرگ و تاریخی جانانه می گوییم: سلام بر ابراهيم خليل الله، سلام بر اسماعيل ذبیح الله (و صاحب صبر جميل)، سلام بر محمد مصطفی (مُکمل رسالتِ توحید و اسلامیت)، و سلام بر موحدين و مسلمين. مرگ بر استبداد و سلطه گری، مرگ بر شرک و بت پرستی، و مرگ بر ماديت و خودپرستی.

سازمان موحدين آزاديخواه ايران
۱۰ ذو الحجة ۱۴۲۱ - ۱۵ اسفند ١٣٧٩